niedziela, 31 stycznia 2010

Przygotowania przygotowań

Witam,
Domowa Kronika Filmowa już od kilku dni staje się intrygującym mieszkańców Świdnika przedsięwzięciem. Po pierwsze za sprawą 10 tys ulotek z informacjami o lokalnych wydarzeniach. Kilkadziesiąt sztuk, omyłkowo, znalazło się u mnie w domu. Przyjrzyjmy się im bliżej...




...absolutnie wszyscy powinni wybrać się na koncert Gaby Kulki, na Majkę Jeżowską też można, a jak ktoś bardzo chce to i na Roberta Janowskiego niech przyjdzie.
Dla osób niezainteresowanych filmami dokumentalnymi polecamy warsztaty piosenki literackiej.




Oprócz ulotek o DKF-ie można było usłyszeć w Radiu Lublin oraz podczas niedzielnego przeglądu filmów jednominutowych.
Jutro zapraszać do wzięcia udziału w imprezie zaczną plakaty. Oto znakomity film o tym jak powstawały:


Serdecznosci
Tomasz Bylina

sobota, 30 stycznia 2010

Trochę historii czyli "O co chodzi?"

Odrobina wyjaśnień dla zainteresowanych.

Dlaczego? Skąd? O co chodzi? Po co?
W pewnym sporym miasteczku na północny zachód od Świdnika (nazwijmy je wstępnie Warszawą), pewna grupa ludzi (nazwijmy ich wstępnie Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę") postanowiła, że będzie robić coś dobrego. Obok wielu twórczych inicjatyw zorganizowali szkolenia dla młodych ludzi z małych polskich miejscowości, którzy byli zainteresowani działaniem animacyjnym. Jednym z uczestników szkolenia byłem ja (Tomasz). Po przebytym szkoleniu, "ę" umożliwiło najlepszym uczestnikom (w praktyce wszyscy okazali się najlepsi) zrealizowanie mini projektów animacyjnych we własnych miejscowościach. Prawda, że sprytne z ich strony? Jednym z takich projektów jest właśnie Domowa Kronika Filmowa, ale polecam bardzo inne inicjatywy, innych uczestników szkolenia, linki do ich blogów są po prawej stronie.

Serdeczności
Tomasz Bylina

środa, 27 stycznia 2010

o Domowej Kronice Filmowej...

Domowa Kronika Filmowa
warsztaty filmu dokumentalnego

Projekt Domowa Kronika Filmowa to cykl spotkań warsztatowych skierowanych do młodych świdniczan. W trakcie warsztatów uczestnicy najpierw nauczą się jak przygotować się do filmowania, a potem zrealizują własną miniaturę dokumentalną według autorskiego pomysłu.

Specyfika warsztatów polega na tym, że będą one ukierunkowane na tworzenie swego rodzaju filmowego wpisu do rodzinnej kroniki, próbą zatrzymania własnego obrazu lub obrazu bliskich osób w obecnym czasie. Dlatego właśnie temat tworzonych miniatur musi być "powiązany emocjonalnie" z osobą tworzącą film, może to być np. ilustrowana zdjęciami opowiadana historia z przeszłości członka rodziny, opowieść o zwykłym-niezwykłym hobby kolegi, fragment dnia siostry w wieku przedszkolnym, może to być film o zwierzaku domowym, prozaicznym, codziennym wydarzeniu, miejscu do którego jest się przywiązanym itp.

Warsztaty poprowadzą:
Karolina Kryczka – organizatorka spotkań poświęconych filmom dokumentalnym, realizuje filmy dla Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.
Piotr Stasik – absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy, autor filmów dokumentalnych, członek grupy filmowej „Paladino”.

Kiedy każdy z uczestników będzie już miał nagrany materiał spotka się na półtorej godziny z profesjonalnym montażystą Sławomirem Kołodziejczykiem, który według wskazówek autora zdjęć zmontuje materiał.

Na zakończenie projektu odbędzie się uroczysty pokaz filmów, po którym zostaną one zapieczętowane i "zapuszkowane" na 2 lata. Wszystko po to, żeby uczestnicy, po tym czasie, mogli odkryć wartości płynące z tworzenia ‘kroniki’ własnego życia.
To właśnie uchwycenie czegoś co przemija ma być największą wartością tych filmów.

Terminy spotkań
15.02 - Spotkanie organizacyjne - godz. 11.00 II piętro Galerii Venus
16.02 - Warsztaty reżyserskie - godz. 16.00 II piętro Galerii Venus
17.02 - Warsztaty operatorskie - godz. 11.00 II piętro Galerii Venus
26.02 - Warsztaty montażowe - cały dzień, kino "Lot"
27.00 – Uroczysty pokaz filmów - godz. 16.00 II piętro Galerii Venus

Udział w warsztatach jest bezpłatny, każdy z uczestników otrzyma niezbędne materiały, oraz będzie miał możliwość wypożyczenia kamery (nie trzeba posiadać własnego sprzętu!). Uczestnicy powinni jednak mieć przy sobie odrobinę czasu i kreatywności.

Koordynator projektu
Tomasz Bylina
Tel. 664-569-496

Zapisy będą prowadzone od 1 lutego. Szczegóły już wkrótce.

Serdeczności
Tomasz Bylina

Projekt "Domowa Kronika Filmowa" realizowany w ramach projektu "Młodzi Menedżerowie Kultury"
Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Projekt "Młodzi Menedżerowie Kultury" jest realizowany w ramach programu Akademia Orange.
Projekt "Domowa Kronika Filmowa" sfinansowano ze środków programu Akademii Orange.