niedziela, 2 maja 2010

Zamieszczam kilka ciekawych materiałów wideo!

Reportaż o DKF przygotowany przez TVP Lublin. Materiał ukazał się w programie Magazyn Weekendowy.



Film pt. "Beret i reszta świata" zrealizowany przez Basię.



Film pt. "Mały Mistrz" zrealizowany przez Artura. Więcej jego filmów można znaleźć pod adresem http://www.youtube.com/user/deboscop

środa, 3 marca 2010

KONIEC

W minioną sobotę (27.02.2010) zakończyliśmy uroczystym pokazem mini-projekt o nazwie Domowa Kronika Filmowa.
O godzinie 16.30 (och, przepraszamy za to okrutne opóźnienie, laptop zawiódł) mieliśmy wyjątkową okazję obejrzeć efekty pracy uczestników warsztatów. Ostatecznie pozostało ich pięcioro i powstało pięć kilkominutowych filmów tak różnych, tak ciekawych. Od przygodowego-thrillera o kocie Berecie, przez film o dwóch siostrach malujących palmę na ścianie w pokoju, zapis tego co można zobaczyć i usłyszeć "Na górze" pewnego domu, historię o przyszłym mistrzu świata - Brunie, aż po historię małego Ambrożego.
Na zakończenie obejrzeliśmy film zespołu filmowego Palladino p.t. "Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!".

Wszystkim uczestnikom warsztatów, którzy dotrwali do końca i stworzyli własne małe dokumenty, należy się wielkie uznanie, bo praca do łatwych nie należała.

Gratulujemy i życzymy dalszej owocnej pracy.



Specjalne podziękowania należą się:
- Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Świdniku za ogromne wsparcie.
- Piotrkowi - wolontariuszowi, który prywatnym laptopem uratował pokaz.
- Agnieszce Pajączkowskiej, która przyjechała specjalnie na pokaz z Warszawy, koordynatorce projektu Młodzi Menedżerowie Kultury, za to, że przywiozła zalążki wiosny do Świdnika oraz film p.t. "Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!"
-Osobom prowadzącym warsztaty: p. Karolinie Kryczce, p. Piotrowi Stasikowi, montażystom: p. Michałowi i p. Piotrkowi.
- Niezapowiedzianym gościom MMK: Ilonie i Tomkowi (linki do ich blogów są po prawej!!!)
- Przybyłym widzom.

wtorek, 23 lutego 2010

27 lutego o godz. 16.00

     Szanowni czytelnicy,
wielkimi, powolnymi krokami zbliżamy się do powarsztatowego pokazu filmowego.
Już teraz zapraszamy na niego wszystkich zainteresowanych. Odbędzie się 27 lutego o godz. 16.00 na II piętrze Galerii Venus. 
A co robią uczestnicy warsztatów właśnie teraz? - Oglądają surówki. Znaczna większość ma już nagrane i zgrane materiały na komputer. Każdy dostał nagrany na płytę surowy, nieobrobiony własny materiał i teraz każdy siedzi w domu przed komputerem i popijając ciepłą herbatę ogląda co nagrał i łapie się za głowę, kombinuje jak z tej godziny wybrać maksymalnie trzy minuty?
We czwartek cały dzień montujemy, z dwoma montażystami, na dwóch stacjach montażowych. Tak... to będzie intensywny dzień, oj intensywny...

Serdeczności
Tomasz B

czwartek, 18 lutego 2010

Slajdów pokaz

A oto mały pokaz slajdów z zajęć.



Wrażenia...

Jesteśmy już po dwóch bardzo intensywnych spotkaniach warsztatowych. Teraz czas na samodzielną pracę...
Ale, ale od początku.

We wtorek spotkaliśmy się z p. Piotrem Stasikiem. Na spotkanie przybyła też TVP Lublin żeby zrobić reportaż o DKF (przypominam że zostanie wyemitowany w piątek 18.02 o godz. 18.15 w Magazynie weekendowym), był szał, szum, wywiady, czteroosobowa ekipa telewizyjna (wyobrażacie sobie? Oni mają 4 osoby, a u nas każdy musi sam... prawie każdy).
Uczestnicy omawiali szczegółowo z Piotrem swoje pomysły. Były rozmowy o tym czym jest film dokumentalny, a czym nie jest, o strukturze filmu, zabiegach i chwytach filmowych. Analizowane były pomysły na konkretne sceny, ujęcia, a wszystkiemu towarzyszyła miła atmosfera.
Na koniec oglądaliśmy bardzo ciekawy materiał niespodziankę, a na pożegnanie uczestnicy dostali od Piotra prezenty płyty z filmami dokumentalnymi stworzonymi w Przedszkolu Filmowym - kursie organizowanym w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz płytę z filmem autorstwa naszego gościa.

We środę spędziliśmy prawie sześć jakże intensywnych godzin z przesympatyczną Karoliną Kryczką i nie przeszkodziła nam ani próba orkiestry dętej za ścianą, ani wiercenie dziur na korytarzu na potrzeby nowo-powstającej dwie godziny przed pierwszym wernisażem "Strefy Sztuki".
Na początku Karolina zasypała nas ogromem teorii o kompozycji, świetle, planach, sposobie działania kamery, zasadach osi kontaktu, nagrywania setek, o liniach, kątach i wielu, wielu innych ważnych zagadnieniach.
Potem pokazywała na przykładach najczęstsze błędy filmowców-amatorów, a jeszcze później wysłała wszystkich uczestników w miasto z zadaniem zdobycia minuty (żeby na minucie się skończyło) materiału.
Naturalnie następnie było oglądanie i omawianie, omawianie i oglądanie i omawianie.
A na zakończenie znów była niespodzianka do obejrzenia.

Cóż, okazało się, że opowiadanie za pomocą obrazu jest okrutnie trudne.

I chociaż spośród sporej ilości zgłoszeń została tylko garstka uczestników, i zostało parę spraw do głębokiego przemyślenia, i czas płynie, to nie poddajemy się (jeszcze!) i zachęcamy do filmowania najbliższego otoczenia.
Od poniedziałku będziemy zgrywać materiały, nagrywać surówki na DVD i oglądać i myśleć i kombinować... i wtedy to się dopiero zacznie zabawa...

Serdeczności
Tomasz Bylina

niedziela, 14 lutego 2010

DKF w mediach

Chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim mediom, które wsparły nas w promocji warsztatów.
Poniżej przedstawiamy wybrane wycinki z gazet, acz podziękowania należą się również Radiu Lublin oraz Radiu eR na antenach których promowane było nasze przedsięwzięcie.

 
Kurier Lubelski

 
Dziennik Wschodni

 
Gazeta Wyborcza

wtorek, 9 lutego 2010

Stało się, zabrakło miejsca...

Z przykrością informuję, że nie ma już wolnych miejsc na warsztaty filmowe.

Wszyscy zainteresowani mogą natomiast wziąć udział na zasadzie wolnych słuchaczy.

Serdeczności
Tomasz Bylina

poniedziałek, 1 lutego 2010

Przyjmujemy zgłoszenia!

Z dniem 1 lutego można zgłaszać chęć udziału w projekcie Domowa Kronika Filmowa. Zgłoszenia przyjmowane będą pod nr telefonu 664-569-496 lub drogą mailową: tomasz.bylina@yahoo.pl

Wystarczy zadeklarować chęć udziału i podać:
1. Imię i nazwisko
2. Telefon
3. e-mail
4. Czy posiadasz doświadczenie w filmowaniu? Czy posiadasz kamerę?

Przypominamy, że doświadczenie oraz kamera nie są niezbędne do wzięcia udziału w warsztatach oraz, że udział w projekcie jest bezpłatny.

Ilość miejsc na warsztatach ograniczona!
O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń!

UWAGA!!! UWAGA!!! UWAGA!!!

Zmieniły się niektóre terminy i godziny spotkań. Aktualny harmonogram podajemy poniżej:


15.02 - Spotkanie organizacyjne    - godz. 11.00 II piętro Galerii Venus
16.02 - Warsztaty reżyserskie       - godz. 14.30 II piętro Galerii Venus
17.02 - Warsztaty operatorskie      - godz. 11.00 II piętro Galerii Venus
25.02 - Warsztaty montażowe       - cały dzień, kino "Lot"
27.02 – Uroczysty pokaz filmów   - godz. 16.00 II piętro Galerii Venus

Za zmiany, bardzo przepraszamy.

niedziela, 31 stycznia 2010

Przygotowania przygotowań

Witam,
Domowa Kronika Filmowa już od kilku dni staje się intrygującym mieszkańców Świdnika przedsięwzięciem. Po pierwsze za sprawą 10 tys ulotek z informacjami o lokalnych wydarzeniach. Kilkadziesiąt sztuk, omyłkowo, znalazło się u mnie w domu. Przyjrzyjmy się im bliżej...




...absolutnie wszyscy powinni wybrać się na koncert Gaby Kulki, na Majkę Jeżowską też można, a jak ktoś bardzo chce to i na Roberta Janowskiego niech przyjdzie.
Dla osób niezainteresowanych filmami dokumentalnymi polecamy warsztaty piosenki literackiej.




Oprócz ulotek o DKF-ie można było usłyszeć w Radiu Lublin oraz podczas niedzielnego przeglądu filmów jednominutowych.
Jutro zapraszać do wzięcia udziału w imprezie zaczną plakaty. Oto znakomity film o tym jak powstawały:


Serdecznosci
Tomasz Bylina

sobota, 30 stycznia 2010

Trochę historii czyli "O co chodzi?"

Odrobina wyjaśnień dla zainteresowanych.

Dlaczego? Skąd? O co chodzi? Po co?
W pewnym sporym miasteczku na północny zachód od Świdnika (nazwijmy je wstępnie Warszawą), pewna grupa ludzi (nazwijmy ich wstępnie Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę") postanowiła, że będzie robić coś dobrego. Obok wielu twórczych inicjatyw zorganizowali szkolenia dla młodych ludzi z małych polskich miejscowości, którzy byli zainteresowani działaniem animacyjnym. Jednym z uczestników szkolenia byłem ja (Tomasz). Po przebytym szkoleniu, "ę" umożliwiło najlepszym uczestnikom (w praktyce wszyscy okazali się najlepsi) zrealizowanie mini projektów animacyjnych we własnych miejscowościach. Prawda, że sprytne z ich strony? Jednym z takich projektów jest właśnie Domowa Kronika Filmowa, ale polecam bardzo inne inicjatywy, innych uczestników szkolenia, linki do ich blogów są po prawej stronie.

Serdeczności
Tomasz Bylina

środa, 27 stycznia 2010

o Domowej Kronice Filmowej...

Domowa Kronika Filmowa
warsztaty filmu dokumentalnego

Projekt Domowa Kronika Filmowa to cykl spotkań warsztatowych skierowanych do młodych świdniczan. W trakcie warsztatów uczestnicy najpierw nauczą się jak przygotować się do filmowania, a potem zrealizują własną miniaturę dokumentalną według autorskiego pomysłu.

Specyfika warsztatów polega na tym, że będą one ukierunkowane na tworzenie swego rodzaju filmowego wpisu do rodzinnej kroniki, próbą zatrzymania własnego obrazu lub obrazu bliskich osób w obecnym czasie. Dlatego właśnie temat tworzonych miniatur musi być "powiązany emocjonalnie" z osobą tworzącą film, może to być np. ilustrowana zdjęciami opowiadana historia z przeszłości członka rodziny, opowieść o zwykłym-niezwykłym hobby kolegi, fragment dnia siostry w wieku przedszkolnym, może to być film o zwierzaku domowym, prozaicznym, codziennym wydarzeniu, miejscu do którego jest się przywiązanym itp.

Warsztaty poprowadzą:
Karolina Kryczka – organizatorka spotkań poświęconych filmom dokumentalnym, realizuje filmy dla Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.
Piotr Stasik – absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy, autor filmów dokumentalnych, członek grupy filmowej „Paladino”.

Kiedy każdy z uczestników będzie już miał nagrany materiał spotka się na półtorej godziny z profesjonalnym montażystą Sławomirem Kołodziejczykiem, który według wskazówek autora zdjęć zmontuje materiał.

Na zakończenie projektu odbędzie się uroczysty pokaz filmów, po którym zostaną one zapieczętowane i "zapuszkowane" na 2 lata. Wszystko po to, żeby uczestnicy, po tym czasie, mogli odkryć wartości płynące z tworzenia ‘kroniki’ własnego życia.
To właśnie uchwycenie czegoś co przemija ma być największą wartością tych filmów.

Terminy spotkań
15.02 - Spotkanie organizacyjne - godz. 11.00 II piętro Galerii Venus
16.02 - Warsztaty reżyserskie - godz. 16.00 II piętro Galerii Venus
17.02 - Warsztaty operatorskie - godz. 11.00 II piętro Galerii Venus
26.02 - Warsztaty montażowe - cały dzień, kino "Lot"
27.00 – Uroczysty pokaz filmów - godz. 16.00 II piętro Galerii Venus

Udział w warsztatach jest bezpłatny, każdy z uczestników otrzyma niezbędne materiały, oraz będzie miał możliwość wypożyczenia kamery (nie trzeba posiadać własnego sprzętu!). Uczestnicy powinni jednak mieć przy sobie odrobinę czasu i kreatywności.

Koordynator projektu
Tomasz Bylina
Tel. 664-569-496

Zapisy będą prowadzone od 1 lutego. Szczegóły już wkrótce.

Serdeczności
Tomasz Bylina

Projekt "Domowa Kronika Filmowa" realizowany w ramach projektu "Młodzi Menedżerowie Kultury"
Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Projekt "Młodzi Menedżerowie Kultury" jest realizowany w ramach programu Akademia Orange.
Projekt "Domowa Kronika Filmowa" sfinansowano ze środków programu Akademii Orange.